Jakie są najszybsze tory w kalendarzu F1?

W najbliższy weekend kierowcy Formuły 1 po raz pierwszy w historii udają się do Jeddah (Arabia Saudyjska). Na miejscu będą mogli osiągnąć zawrotne prędkości, które pozwolą torowi na pozycjonowanie się jako jeden z najszybszych w kalendarzu. Możliwość zaoferowania przez AUTOhebdo przeglądu torów, na których średnie prędkości osiągają wartości szczytowe.

opublikowany 02/12/2021 à 12:00

Alexisa Plissona

0 Zobacz komentarze)

Jakie są najszybsze tory w kalendarzu F1?

Top 5 najszybszych torów w F1 – Photo DPPI

1/ Monza – Świątynia Prędkości (średnio 262 km/h)

Kiedy mówimy o prędkości i obwodzie Formuła 1, najpierw myślimy o Grand Prix Włoch na torze Monza. Jeśli istnieje tor, na którym jednomiejscowe samochody mogą być bardzo szybkie, to właśnie na tym. Dzięki swoim długim prostym i szybkim sekwencjom Juan Pablo Montoya był w stanie przyspieszyć swój wyścig McLaren MP4/20 z prędkością 372,2 km/h podczas prywatnej sesji w 2005 roku. Rok wcześniej ustanowił nawet najszybsze okrążenie w czasie 1'20"620 przy średniej prędkości 262 km/h. Rekord ustanowiony przez Sergio Péreza podczas wyścigu sprinterskiego z maksymalną prędkością 360 km/h. Liczby, dzięki którym Autodromo nazionale di Monza zasługuje na przydomek: Świątynia Prędkości.

2/ Dżudda – wielka niewiadoma (średnio 252 km/h)

Po Katarze dwa tygodnie temu Formuła 1 w ten weekend zmierza na nowy, niespotykany dotąd tor. Testowany na symulatorze przez większość kierowców, tor w Jeddah zawiera aż 27 zakrętów i 3 strefy DRS. „Sądząc po tym, co widziałem na symulatorze, Arabia Saudyjska będzie niezwykle szybka z wieloma bardzo szybkimi zakrętami”wyjaśnia Pierre Gasly. Na papierze FIA ​​i jej promotorzy ogłaszają go „najszybszym torem miejskim na świecie”. Na kilka dni przed pierwszymi przejazdami przewidywana jest średnia prędkość 252 km/h, a maksymalna może osiągnąć 320 km/h. Wystarczająco, aby zapewnić widowisko widzom obecnym na trybunach i przed swoimi stanowiskami.  

3/ Spa-Francorchamps – Zjeżdżalnia w Ardenach (średnia 249 km/h)

Nie daj się zwieść pozorom, w tym roku tor Spa-Francorchamps oferuje zazwyczaj kolorowe widowisko. Uważany za najbardziej kompletny tor, ze słynnym zakrętem „Eau Rouge” i prostymi, czyni go jednym z najbardziej cenionych przez kierowców. „Spa było moim ulubionym torem jeszcze zanim trafiłem do Formuły 1, zwierzył się Max Verstappen. Po byciu na innych torach nadal jest moim ulubionym”. Kierowcy mogą przekroczyć 330 km/h średnio 249 km/h na jednym okrążeniu. W 2021 roku prędkości te nie mogły ujrzeć światła dziennego ze względu na fatalne warunki pogodowe i Grand Prix, które tak naprawdę nigdy nie istniało. Módlmy się, abyśmy w przyszłym sezonie odnaleźli sensacje czasów.

4/ Suzuka – Wielka 8 (średnia 240 km/h)

Nieobecny w kalendarzu od 2019 roku ze względu na kryzys zdrowotny tor Suzuka w Japonii cieszy się bardzo dużą popularnością wśród fanów i kierowców. Wspaniałą cechą tego toru jest to, że tworzy on cyfrę 8, której połowa jest w miejscu, w którym kierowcy skręcają w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mając 18 zakrętów, w tym słynną 130R i 2 proste, kierowcy osiągają średnią prędkość 240 km/h, a czasami nawet 340 km/h.  

5/ Stambuł – Korkociąg turecki (średnio 232 km/h)

Wraca do kalendarza od 2020 roku, a dzięki kryzysowi zdrowotnemu Istanbul Park jest także jednym z najszybszych torów we wszechświecie F1. Jedną z głównych cech charakterystycznych tego toru jest pierwszy zakręt, nazywany „tureckim korkociągiem” w nawiązaniu do zakrętu Laguna Seca, którego kierowcy nie mogą nawet zobaczyć, zbliżając się do niego, ponieważ znajduje się on w samym środku toru. Kropla. Ponadto turecki tor składa się z różnych szybkich sekwencji, w tym słynnej lewej czwórki drugiego sektora prowadzącej do pierwszej prostej przed drugą dłuższą po szykanie. Na arenie w Stambule średnia prędkość wynosi około 1 km/h, co plasuje go wśród 232 najszybszych. Na radarze Lewis Hamilton a wszyscy jego towarzysze z łatwością przekraczają 315 km/h.

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz