4 marca 2001: kiedy Räikkönen i Alonso zadebiutowali w F1

20 lat temu w GP Australii zadebiutowało trzech kierowców, którzy pozostawili swój ślad w Formule 1: Kimi Raikkonen, Juan-Pablo Montoya i Fernando Alonso. Wspomnienie.

opublikowany 04/03/2021 à 13:06

Tulisa

0 Zobacz komentarze)

4 marca 2001: kiedy Räikkönen i Alonso zadebiutowali w F1

Jeden z najpiękniejszych szaszłyków dla nowicjuszy w historii firmy Formuła 1. 4 marca 2001 roku podczas Grand Prix Australii czwórka dzieciaków po raz pierwszy wystąpiła w dużych ligach. Jeśli Enrique Bernoldi szybko zostanie zapomniany przez wszystkich, pozostałe trzy nazwiska na zawsze naznaczą Formułę 1.

I od pierwszych kroków, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen i Juan Pablo Montoya wyróżniają się. Jeśli ostatecznie wygrają Niemcy, po świetnym występie Michael Schumacher, atrakcją Grand Prix Australii jest rzeczywiście trzech debiutantów.

Montoya zaliczył obiecujący start w wyścigu na swoim Williams-BMW. Był na 3. pozycji, gdy na 41. okrążeniu pojawił się problem z rurą olejową, który przekreślił jego nadzieje na podium. Kolumbijczyk otrze łzy w dalszej części sezonu, ponieważ wygra już GP Włoch na Monzy.

Fernando Alonso zrobił wrażenie, doprowadził swoim Minardi na dwunaste miejsce pomimo 10-sekundowej kary za przekroczenie prędkości w boksach. Bardzo dobry występ biorąc pod uwagę jednomiejscowyAlonso już wykazał niezaprzeczalny talent.

Jeśli debiutanci osiągnęli lepsze wyniki w swoim pierwszym wyścigu w F1, to głównie dzięki dobrze radzącej sobie Kimi Raikkonenowi, który młody Fin wyróżnił się już dzień wcześniej podczas kwalifikacji, zajmując 13. miejsce na starcie.

Swoje pierwsze GP zakończył z punktacją, zajmując 6. miejsce dzięki szybkiemu i ciągłemu wyścigowi, który był jego przyszłym znakiem rozpoznawczym. „Wygląda na to, że robił to przez całe życie” – mówi główny inżynier Saubera, Jacky Eeckelaert.

Trzej młodzi kierowcy szybko zademonstrowali pełnię swoich talentów. Potencjał ten potwierdzają ich niezwykłe kariery. Dwóch mistrzów świata Formuły 1, z jednej strony mistrz świata Kimi Raikkonen z 2007 roku i rekordzista udziału w F1, z drugiej dwukrotny mistrz świata z lat 2005 i 2006.

Jeśli ze swojej strony Montoya nigdy nie zdobył korony w kategorii premier, to na pewno zdobędzie 7 Grand Prix! Jego kariera imponuje swoją różnorodnością, NASCAR oraz w Indy Car ze zwycięstwami w Indianapolis 500 i 24-godzinnym wyścigu Daytona.

Grand Prix Australii 2001 to punkt wyjścia trzech losów, które naznaczyły sport motorowy, a ich następstwo było już zapewnione.

 

0 Zobacz komentarze)