Alonso traci setne podium w Jeddah, Russell awansował

Trzeci w Grand Prix Arabii Saudyjskiej kierowca Astona Martina po wyścigu otrzymał 10-sekundową karę, przez co spadł na 4. miejsce. George Russell (Mercedes) wykorzystuje tę przewagę.

opublikowany 19/03/2023 à 20:06

Juliena BILLIOTTE

Podwójna kara dla Alonso w tę niedzielę w Jeddah / © DPPI

Fernando Alonso będzie musiał poczekać trochę dłużej, aby uczcić swoje setne podium w karierze. Podczas gdy po kolejnym świetnym występie za swoim kierownicą zajął 100. miejsce w Grand Prix Arabii Saudyjskiej Aston Martin, dwukrotny mistrz świata Hiszpanii został ukarany 10 sekundami.

Scenariusz jest dziwnie podobny do tego, którego doświadcza Esteban Ocon et Alpine dwa tygodnie wcześniej. Ukarany po raz pierwszy 5 sekundami za złe ustawienie się na starcie, Alonso, który objął prowadzenie przy pierwszym hamowaniu z 2. miejsca, został ukarany, ponieważ Aston Martin źle zastosował się do kary za pierwszy raz!

Mechanik Zielonych faktycznie dotknął AMR23 Iberyjczyka, gdy był on unieruchomiony na słynne 5 sekund. Śledztwo wszczęto po szybkim zamknięciu szachownicy. Do czasu wyścigu Alonso dodano 10 sekund, który spadł na 4. miejsce.

George Russell dziedziczy 3. miejsce i podpisuje pierwsze podium Mercedes w 2023.

Jeśli podwójna kara Alonso nie przyćmi dobrych występów Astona Martina, zespół Silverstone musi mimo wszystko zachować czujność, biorąc pod uwagę, że Lance Stroll rezygnacja z powodu problemu mechanicznego na początku wyścigu. Nie wystarczy być konkurencyjnym F1 : wykonanie i niezawodność są równie istotnymi czynnikami.

Zastępca redaktora naczelnego AUTOhebdo. Pióro zanurzone w żółci.