Wyścigi sprinterskie: 3 Grand Prix wybrane wstępnie do eksperymentów w 2021 r

Komisja F1 ma rozważyć ten temat na następnym posiedzeniu w czwartek 11 lutego.

opublikowany 09/02/2021 à 15:55

Juliena BILLIOTTE

0 Zobacz komentarze)

Wyścigi sprinterskie: 3 Grand Prix wybrane wstępnie do eksperymentów w 2021 r

Debaty dotyczące dodania rund sprintu nabierają tempa Formuła 1 od sezonu 2021. 

Niecały tydzień później Komentarze Stefano Domenicali na ten tematzainteresowane strony wydają się już gotowe do przedstawienia pierwszej propozycji pod głosowanie na następnym posiedzeniu Komisji F1, w czwartek 11 lutego. 

Podczas jednej z pierwszych odpraw medialnych w swojej nowej roli dyrektor generalny Grupy F1 ujawnił, że omawiany w ostatnich latach projekt odwróconej siatki został definitywnie odłożony na półkę, ale nie pomysł dodania sobotnich wyścigów sprinterskich. 

Nie podano wówczas niewielu konkretnych szczegółów, ale nie trzeba było długo czekać, aby pojawiły się pierwsze zarysy środka. 

AUTOtygodniowo dowiedział się, że do eksperymentu wybrano wstępnie 3 Grand Prix: są to Kanada, Włochy (Monza) i Brazylia: 3 nerwowe, szybkie tory, które według decydentów ogólnie zapewniają widowisko na torze.

W te weekendy piątkowa sesja Free Practice 2 zostanie zastąpiona kwalifikacjami, które zostaną wykorzystane do ustalenia kolejności startu do słynnego sobotniego wyścigu sprinterskiego. Wyniki skróconej imprezy utworzyłyby plan tradycyjnego niedzielnego Grand Prix.

Aby w sobotę zachęcić kierowców do podejmowania ryzyka i w ten sposób maksymalnie ograniczyć wymiar strategiczny działania, w rundzie Sprintu punkty mogłyby zostać przyznane pierwszej ósemce, jednak według zmniejszonej skali. 

F1 uważa, że ​​ten model przyciągnąłby więcej fanów przez cały weekend, ponieważ każdy dzień biegania obejmowałby sesję o wysoką stawkę. To dobrodziejstwo dla deweloperów, których nie oszczędził kryzys Covid-19, którzy mogliby w ten sposób urozmaicać i poszerzać swoją ofertę komercyjną.

Wszystko to należy oczywiście podjąć przy zachowaniu zwykłych środków ostrożności, ponieważ dodanie wyścigów sprinterskich do kalendarza na rok 2021 wymaga większości 28 z 30 głosów oddanych w Komisji F1: 10 dla FIA, 10 dla F1/Liberty Group Media , 10 za stajnie. 

Co więcej, wiele kwestii dodatkowych pozostaje nierozwiązanych. A co na przykład z przydziałem silników i opon? Czy zostaną one skorygowane w górę? Czy podczas rundy sprintu trzeba będzie używać kilku mieszanek, jak ma to miejsce w przypadku GP rozgrywanych na suchym torze?

To, co już pamiętamy, to determinacja F1, aby od 2021 roku zmienić format weekendów wyścigowych. 

Juliena BILLIOTTE

Zastępca redaktora naczelnego AUTOhebdo. Pióro zanurzone w żółci.

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz