Max Verstappen utytułowany w Arabii Saudyjskiej, jeśli…

Z 8-punktową przewagą na dwa Grand Prix przed końcem Max Verstappen ma swoje przeznaczenie w swoich rękach i może zdobyć tytuł mistrza świata w następnej rundzie w Arabii Saudyjskiej.

opublikowany 02/12/2021 à 13:44

Alexisa Plissona

Istnieją 4 możliwe scenariusze, w których Max Verstappen zostanie mistrzem świata w Arabii Saudyjskiej – fot. Florent Gooden / DPPI

Wyjdź z kalkulatorów! Dwie rundy na zakończenie tego niezwykłego sezonu Formuła 1między nimi jest tylko 8 punktów różnicy Max Verstappen (351,5 punktów), aktualny lider mistrzostw i Lewis Hamilton (343,5 pkt), zwycięzca dwóch ostatnich Grand Prix (São Paulo i Katar). Podczas kolejnej imprezy, która odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, Holender może zdobyć Graala, jeśli będzie dostępnych kilka korzystnych dla niego scenariuszy.

Pierwszym obowiązkowym warunkiem jest to, aby pilot czerwony Byk musi zająć dwa pierwsze miejsca. Wtedy cztery scenariusze mogą pozwolić mu na koronację. Jeśli Max Verstappen wygra wyścig z najszybszym punktem okrążenia, a Lewis Hamilton zajmie 6. lub niższe miejsce, Holender zostanie mistrzem. W przypadku, gdy nie uda mu się zdobyć punktu za najlepsze okrążenie, Brytyjczyk będzie musiał ukończyć wyścig na pozycji 7. lub niższej.

W przypadku gdyby syn Josa Verstappena zajął 2. miejsce z najszybszym punktem okrążenia, będzie musiał mieć nadzieję, że Lewis Hamilton zajmie 10. miejsce lub niżej. A jeśli Holender dojedzie na tym samym miejscu, ale nie przejedzie najlepszego okrążenia, tytuł mistrzowski zdobędzie tylko wtedy, gdy Lewis Hamilton ukończy wyścig poza strefą punktową. W tych dwóch ostatnich przypadkach kierowcy mieliby 26-punktową przewagę. Wystarczyłoby, aby siedmiokrotny mistrz świata wygrał rundę w Abu Zabi z punktem za najszybsze okrążenie, a Max Verstappen nie zdobył żadnych punktów, a na koniec sezonu obaj kierowcy mieliby idealny remis.

W tym bardzo niepewnym sezonie nie da się z góry przewidzieć, co naprawdę wydarzy się w Arabii Saudyjskiej. Jedno jest pewne, pomimo panującego trendu, Max Verstappen wciąż ma swój los w swoich rękach.