Nie żyje były prezydent FIA Max Mosley

opublikowany 24/05/2021 à 16:21

Artykuł wstępny

0 Zobacz komentarze)

Nie żyje były prezydent FIA Max Mosley

Sporty motorowe w ogóle i Formuła 1 w szczególności stracili jedną z największych postaci w swojej historii wraz ze śmiercią byłego prezydenta FIA Maxa Mosleya w wieku 81 lat. mediach brytyjskich, w tym BBCogłosił swoją śmierć w poniedziałkowe popołudnie.

Urodzony 13 kwietnia 1940 r. w Londynie Max Mosley pochodził z kontrowersyjnej rodziny, ponieważ jego ojciec Oswald Mosley był założycielem partii faszystowskiej w Wielkiej Brytanii w latach trzydziestych XX wieku, w kontekście wzrostu nazizmu w Niemczech i skrajności we Włoszech co doprowadziłoby do II wojny światowej.

Po studiach fizyki, a następnie prawa, młody Mosley znalazł schronienie w sportach motorowych, świat, w którym nikt nie miał tego przeciwko pochodzeniu rodzinnym, uczestnicząc w wyścigach w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 1960. W 1969 wraz z Alanem Reesem, Grahamem Coakerem i Robinem Herdem założył March Engineering.

Rozpoczął się marzec, którego Mosley zarządzał działalnością handlową i administracyjną Formuła 3 ale szybko rozwinął się do powierzenia jednomiejscowych samochodów Formuła 2 następnie w Formule 1 do przyszłych gwiazd, takich jak Ronnie Peterson czy Niki Lauda. 

Zdobycie akademickie Mosleya wkrótce pozwoliło mu reprezentować March w FOCA, „Stowarzyszeniu Konstruktorów Formuły 1978”, które reprezentowało interesy prywatnych producentów. To właśnie w tym czasie prawnik z wykształcenia połączył siły z niejakim Berniem Ecclestonem, przyszłym wielkim finansistą królewskiej dyscypliny, aby reprezentować FOCA przed Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA) i różnymi organizatorami wyścigów. W XNUMX roku został doradcą prawnym stowarzyszenia producentów i brał udział w opracowywaniu pierwszych Porozumień Concorde.

Wychodząc silniejsi z wojny pomiędzy FOCA a FISA (Fédération Internationale du Sport Automobile), na czele której stał Francuz Jean-Marie Balestre, na początku lat 1980. Mosley i Ecclestone w ogromnym stopniu przyczynili się do uczynienia F1 światowym spektaklem i lukratywnym zyskiem, którym nadal pozostaje Dzisiaj. 

W 1991 r. Mosley zastąpił Balestre na stanowisku szefa FISA, a w 1993 r. został wybrany na prezydenta FIA. Rok później przeżył straszny weekend na torze Imola, który kosztował życie Rolanda Ratzenbergera i Ayrtona Senny. W następstwie katastrofalnego Grand Prix San Marino w 1994 r. Mosley zebrał grupę ekspertów pod przewodnictwem profesora Sida Watkinsa i powierzył im misję poprawy badań i bezpieczeństwa w sportach motorowych. Ponownie wybrany na szefa FIA w latach 1997, 2001 i 2005 Brytyjczyk przyczynił się także do poprawy bezpieczeństwa drogowego, uczestnicząc w realizacji testów Euro NCAP.

  • Zagorzały obrońca prywatności

Koniec jego panowania naznaczony był skandalem Spygate oraz nałożona na niego rekordowa kara w wysokości 100 milionów dolarów McLaren za zdobycie poufnych informacji należących do Ferrari

W następnym roku Mosley został uwikłany w skandal z wizerunkiem tabloidu News of the World ujawnił kompromitujące zdjęcia prywatnych przyjęć, na których główni bohaterowie pojawiali się w strojach najwyraźniej nawiązujących do nazistowskiego uniwersum. Skandal ponownie wysunął na pierwszy plan skandaliczną historię rodziców Mosleya.

Krytykowany i osłabiany w swoich funkcjach prezes FIA utrzymał jednak swoje stanowisko po nadzwyczajnym wotum zaufania ze strony organu zarządzającego. Choć początkowo dążył do objęcia piątej kadencji, Mosley zmienił zdanie i opuścił FIA pod koniec 5 roku, nie bez zapewnienia wsparcia swojemu przyszłemu następcy, byłemu szefowi zespołu Ferrari Jeanowi Todtowi. 

Mosley ostatnie lata swojego życia poświęcił ochronie prywatności przed atakami prasy brukowej i odniósł kilka ważnych zwycięstw prawnych, zwłaszcza przeciwko wyszukiwarce Google we Francji i Niemczech. W 2011 roku pomagał także ofiarom podsłuchów News of the World oferując pokrycie kosztów prawnych powodów, których telefony zostały zhakowane przez tabloid, co spowodowało jego upadek kilka lat wcześniej. 

W 2020 roku były prezydent FIA był bohaterem biograficznego filmu dokumentalnego zatytułowanego po prostu Mosleya który spogląda wstecz na swoją bogatą podróż, nie unikając ciemnych stron.  

Bernie Ecclestone, z którym skontaktowała się BBC, twierdzi, że „ stracił brata » i wyraża uznanie dla ogromnego wkładu Mosleya „ nie tylko do wyścigów, ale także do całej branży motoryzacyjnej ". 

« „Jestem zasmucony wiadomością o śmierci Maxa Mosleya, ważnej postaci F1 i sportów motorowych, zareagował Jean Todt na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Podczas swojej 16-letniej kadencji jako Prezydent FIA w ogromnym stopniu przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na torze i drogach. Cała społeczność FIA składa mu hołd, a nasze myśli są z jego rodziną ".

AUTOtygodniowo dołącza do społeczności sportów motorowych, przesyłając kondolencje rodzinie i bliskim Maxa Mosleya.

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz