Konta Good Liberty Media

F1 ma się dobrze, ale zagrożenie inflacyjne jest bardziej obecne niż kiedykolwiek i może wpłynąć na rosnącą krzywą…

opublikowany 08/08/2022 à 15:56

Jeana-Michela Desnouesa

0 Zobacz komentarze)

Konta Good Liberty Media

Początek Grand Prix Węgier 2022 (Zdjęcie: DPPI)

W II kwartale 2022 roku w porównaniu do II kwartału 2021 roku przychody spółki F1 rosną, z 501 do 744 milionów dolarów. Wyraźny wzrost o 48,5%, który zdaniem F1 można wytłumaczyć „ wzrost przychodów od organizatorów wyścigów, prawa medialne w związku ze zwiększonymi przychodami z abonamentu F1 TV, tantiemy wynikające z umów, przychody ze sponsoringu w związku z rozpoznaniem przychodów od nowych sponsorów oraz przychody specyficzne dla Grand Prix generowane przez różnorodność organizowanych wydarzeń. »

Na ten spektakularny postęp należy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, ponieważ z pierwszych 7 Grand Prix w latach 2021 i 2022, na których opierają się te liczby, te z zeszłego roku miały wpływ ograniczenia zdrowotne, a w szczególności brak Paddock Club. Świadczą o tym szczegóły wzrostu dochodów pierwotnych (z wypłat dla promotorów, praw telewizyjnych, sponsorów) o 35%, z 464 do 628 mln dolarów. „ Pozostałe przychody » F1, mniej znacząca (116 mln dolarów), nadal wzrosła o 214% ze względu na liczbę wydarzeń organizowanych poza Europą, a także wzrost przychodów z branży hotelarsko-gastronomicznej generowanych przez Paddock Club.

Jeśli wynik operacyjny F1 ze straty na poziomie 43 mln dolarów (drugi kwartał 2021 r.) przejdzie na dodatni wynik na poziomie 49 mln, nie powinno to maskować niepokojącego trendu, gdyż wydatki wyraźnie rosną. Przede wszystkim wypłaty dla zespołów (+19%, z 308 do 368 mln dolarów), związane z obecnością w tym roku dodatkowego Grand Prix. Ale są to także i przede wszystkim opłaty administracyjne (+51%), „ inne koszta » (w tym fracht) i wydatki poniesione przez F1 (+ 84% i + 34%), które rosną...

« Koszty te wzrosły, wskazuje posiadacz praw komercyjnych do mistrzostw, w drugim kwartale ze względu na wzrost kosztów frachtu (...). Koszty sprzedaży, ogólne i administracyjne również wzrosły ze względu na zwiększone wydatki na personel, IT, koszty prawne i inne koszty doradztwa. » Wzrost, który zespoły będą chciały zrekompensować wzrostem dochodów. Wszystko idzie bardzo dobrze, madame la Marquise... Jednak musimy ci to powiedzieć!

0 Zobacz komentarze)