Rajd Francji – Julien Maurin wygrywa w Le Touquet

Panujący mistrz Francji uhonorował swój status wygrywając pierwszą rundę mistrzostw Francji na drogach Le Touquet. Wyprzedza Quentina Gilberta i Pierre'a Roché.

opublikowany 15/03/2014 à 16:41

Pierre Tassel

Jeśli Puchar Świata i WRC-2 będzie priorytetem Juliena Maurina w 2014 roku. Mistrz Francji z 2013 roku udowodnił, że nadal stanowi punkt odniesienia na francuskich drogach. Narzucając się rallye du Touquet (jego piąte zwycięstwo z rzędu, wliczając trzy sukcesy na koniec poprzedniego sezonu), kierowca Forda Fiesty RS WRC jest pełen pewności siebie przed Rajdem Portugalii, który odbędzie się w dniach 5-3 kwietnia.

Lider od początku imprezy, Maurin, wczoraj na pierwszym etapie musiał stoczyć zaciętą walkę z Jean-Marie Cuoqem (Citroën C4 WRC). Pojedynek był bardzo zacięty i obiecywał wiele, ponieważ Quentin Gilbert (C4 WRC) za kierownicą zobaczył, że jego nadzieje od początku rozwiały się po przebiciu opony w SS2 i stracie 40 cali. Jednak pod koniec etapu Cuoq z kolei doznał dwóch przebitych opon na SS7 i musiał się poddać. Maurin wyprzedził Gilberta i Pierre’a Roché (Mini JCW WRC). Eric Brunson, trzykrotny zwycięzca na nordyckich drogach, jechał w sporej odległości swoim nowym Fordem Fiestą RS WRC, który właśnie odkrywał.

Mieliśmy nadzieję, że dzisiaj na drugim etapie Gilbert podniesie swoją umiejętność pasywną o 31 cali. Jednak Julien Maurin nigdy nie da kierowcy Citroëna szansy na wyzwanie go w walce o zwycięstwo. Od pierwszego OS w tę sobotę mistrz Francji zdystansował Gilberta o 20 cali i definitywnie powiększył przewagę. Gilbert będzie miał ostatnią serię w SS3, ale na mecie utrzyma drugie miejsce. Pierre Roché stanął na podium z czasem ponad 13 i postąpił słusznie w klasyfikacji mistrzostw, ponieważ Maurin i Gilbert nie będą walczyć przez cały sezon. Eric Brunson, o którym uważano, że zajmuje 2. miejsce, po przejściu na emeryturę w SS2 nie dojechał do mety. Lionel Baud (Ford Fiesta RS WRC) i Laurent Bayard (Toyota Corolla WRC) zamykają pierwszą piątkę tego rajdu.

W Michelin Trophy oczywiście czekaliśmy na mecz pomiędzy Porsche 911 Gillesa Nanteta i Patricka Rouillarda, ale ostatecznie zwyciężył FORd Fiesta R5 Jeana-Charlesa Beaubelique. Był to pierwszy raz, kiedy we Francji jeździł samochodem spełniającym przepisy R5. W sumie Beaubelique zajmuje 7. miejsce. Manu Guigou na swoim Megane RS wygrał grupę N i zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej, pomimo problemów z reflektorami w SS7 i pewnymi problemami z silnikiem pod koniec rajdu.

W 208 Rally Cup Stéphane Lefebvre zwyciężył przed Charlesem Martinem, natomiast w Opel Adam Cup Jean-René Perry zwyciężył przed Florianem Bernardi.