Charles Crews jest pierwszym zdobywcą pole position w azjatyckiej serii Le Mans 2023, ustanawiając najlepszy czas w kwalifikacjach do Dubai 4H for Inter Europol Competition.

opublikowany 11/02/2023 à 09:44

Walenty GLO

Inter Europol Competition z pole position w Dubai 4H (Foto: Oreca)

Po dwóch sesjach treningowych zdominowanych przez COOL Racing w ten piątek, w sobotę rano odbyły się pierwsze rundy kwalifikacyjne do azjatyckiej serii La Mans 2023. Format zastosowany w tym roku był szczególny, ponieważ podczas tej samej sesji ustalono kolejność startową dwóch wyścigów weekendu zgodnie z następującą zasadą: o kolejności startu w wyścigu 1 decydowały najszybsze czasy, a w wyścigu 2 drugi najszybszy czas.

Po długiej przerwie pod banderą Rougem pole position wywalczył Inter Europol Competition dzięki Charlesowi Crewsowi.

Najszybsze załogi w prototypie

O te kwalifikacje walczyli kierowcy kategorii Brązowej. Najlepszy z nich był Charles Crews, który zapewnił pole position nr 07. Inter Europol Competition Oreca 43 z czasem 1:48.580. Amerykanin wyprzedził Saliha Yoluca (Oreca 07 n°3 z DKR Engineering) o 0.644 sekundy i Rodrigo Sales (Oreca 07 n°24 z Nielsen Racing) o ponad sekundę.

Charles Crews zdobył także pole position w drugim wyścigu, który odbył się w tę niedzielę.

Ranking najlepszych drugich rund znajdziesz TUTAJ

Sesja była bardziej skomplikowana dla zespołu 99 Racing z Nikita Mazepin, ponieważ nowicjusz Goncalo Gomes zajął ostatnie miejsce w swojej kategorii, tracąc do najlepszego czasu prawie cztery sekundy.

W LM P3 najszybszy w wyścigu nr 30 WTM autorstwa Rinaldi Racing Duqueine M08 – D11 był Torsten Kratz. Pokonał pierwszego Ligiera, nr 1 CD Sport prowadzonego przez Nicka Adcocka. Kratz ustanowił także drugi najszybszy czas, co jest równoznaczne z pole position w drugim wyścigu.

Podwójny cios dla Merrilla w GT

Sesja GT została przerwana na ponad dwie godziny po zjechaniu z toru za kierownicą Philippa Sagera Porsche 911 GT3 R nr 54 od Dinamic GT. Wywieszona czerwona flaga umożliwiła wymianę barierki zabezpieczającej uderzonej przez Austriaka. W tym momencie najszybszym czasem na trasie był Alexander West z czasem 2:07.012. McLaren 720S GT3 z garażu 59. Po długich naprawach sesja została wznowiona.

Dorobek Szweda został szybko pobity przez kilku kierowców, którzy logicznie obniżyli poprzeczkę poniżej dwóch minut. Ostatecznie ostatnie słowo należało do Thomasa Merrilla (Walkenhorst Motorsport). Amerykański kierowca ustanowił najlepszy czas w swojej kategorii z czasem 1:57.701 w BMW M4 GT3 z numerem 34. Pokonał Martina Konrada (Mercedes-AMG GT3 nr 7 w zespole Haupt Racing) o 0.315 sekundy i Stefano Constantini (Ferrari 488 GT3 nr 21 z AF Corse) o 0.827 sekundy.

Thomas Merrill osiągnął nawet dublet, zdobywając także pole position w drugim wyścigu z czasem 2:1.

Zbiórka o 13:45 (czasu francuskiego), aby rozpocząć pierwszy wyścig weekendu w Dubaju. Transmisja 4H Dubai będzie śledzona na żywo w serwisie AUTOtygodniowo przez oficjalny kanał YouTube azjatyckiej serii Le Mans.