Wyścigi sprinterskie: trzy wydarzenia i duże punkty

W poniedziałek 1 lutego w ramach Komisji F14 dyskutowano o przyszłości wyścigów sprinterskich. Zgodnie z przewidywaniami odbędą się tylko trzy z sześciu pierwotnie zaplanowanych wydarzeń, jednak podział punktów został całkowicie odwrócony do góry nogami.

opublikowany 14/02/2022 à 18:12

Jeremy’ego Satisa

1 Zobacz komentarze)

Wyścigi sprinterskie: trzy wydarzenia i duże punkty

W 2022 roku odbędą się trzy wyścigi sprinterskie. © Joao Filipe / DPPI

Wiemy, że jest to problem finansowy, który do tej pory uniemożliwiał zespołom osiągnięcie porozumienia z FOM w sprawie liczby rund sprintu, które mają zostać rozegrane w 2022 r. Spotkanie ostatniej szansy odbywa się w ten poniedziałek, aby spróbować znaleźć kompromis wyjaśniliśmy w naszych felietonach w zeszłym tygodniu. „Ostatecznie nie wiemy, jaka będzie ostateczna liczba, Zak Brown wyjaśnił podczas premiery nowego McLaren MCL36. Jak zgłaszano i omawiano, prawdopodobnie będzie to więcej w przedziale trzech niż sześciu. »

Amerykański menadżer skorzystał z okazji, aby powrócić do przyczyn konfliktu między niektórymi zespołami a właścicielem praw handlowych do klubu F1. „Zaproponowali rozegranie większej liczby wyścigów i niestety niektóre zespoły muszą przełamać swój zły nawyk szukania każdej okazji, aby wydać więcej pieniędzy. Jednak z danych przekazanych nam przez FOM pod koniec ubiegłego roku wynika, że ​​wyścigi Sprintów przyciągnęły widownię i dlatego można je uznać za sukces! »

Wreszcie pod koniec spotkania Komisja F1 jednomyślnie zatwierdziła zorganizowanie trzech wydarzeń. Wyścigi sprinterskie odbędą się w Imola (Włochy), Spielberg (Austria) i Interlagos (Brazylia). Aby zrozumieć problem, F1 chciała, aby było ich sześć, bez zwiększania limitu budżetowego. Przeciwne były temu czołowe drużyny. Nikt nie chciał się poddać, a podjęta decyzja brzmi jak kompromis, przy mniejszej liczbie wyścigów Sprintu, ale przy niezmiennym budżecie.

Nowa skala punktowa

Z drugiej strony pojawiła się wielka nowość, której nikt się nie spodziewał: przydział punktów. W 3 r. przyznano odpowiednio 2, 1 i 2021 punkt zwycięzcy, który zajął drugie i trzecie miejsce. W 2 roku zwycięzca tego krótkiego wyścigu otrzyma nie mniej niż 3 punktów. Następnie 2022, 8 i tak dalej od 7 do 6, za co otrzymasz punkt. Sportowe wyzwanie będzie realne i nie będzie już ograniczać się wyłącznie do ustalenia kolejności startu do niedzielnego wyścigu.

Co więcej, nie należy ich już nazywać „kwalifikacyjnymi wyścigami sprinterskimi”. Odtąd będzie to po prostu „Kurs Sprintu”. Powód ? Nie będą już brać udziału w kwalifikacjach, ponieważ to zwycięzca tradycyjnej piątkowej sesji kwalifikacyjnej zostanie oficjalnie zdobywcą pole position w Grand Prix. Jednak to zwycięzca wyścigu Sprint będzie w niedzielę liderem stawki Grand Prix. Z tego punktu widzenia jest to koniec aberracji, a najszybszy kierowca na okrążeniu będzie mógł liczyć na pole position.

CZYTAJ TAKŻE > FIA w końcu reaguje po fiasku Grand Prix Belgii 

Jeremy’ego Satisa

Świetny reporter F1 i pasjonat formuł promocyjnych

1 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

1 Uwagi)

R

RENA BOZEC

14 o 02:2022

Naskaryzacja systemu, potem będą segmenty i na koniec jeszcze 1 punkt za najpiękniejszą koszulkę!

Aby napisać komentarz