Hamilton nietykalny na Spa-Francorchamps

Nie martwiąc się o pole position, kierowca Mercedesa wygrał bez jednego strzału i zbliżył się nieco do siódmego tytułu mistrza świata.

opublikowany 30/08/2020 à 16:49

Tulisa

Tylko dwie sekundy dzielą go od rekordu, który naszym zdaniem będzie nieosiągalny przez co najmniej kilka dekad: rekordu 91 zwycięstw Michael Schumacher.

Po nowej demonstracji pilotażowej, Lewis Hamilton, który zdaje się czerpie niespodziewaną siłę z przeciwności losu zupełnie szalonego roku 2020, ma na swoim koncie 89 sukcesów.

Mający dobry start od czasu swojego 93. pole position w karierze, Brytyjczyk pokazał odrobinę psot, niepostrzeżenie powstrzymując kolegę z drużyny i rywala Vatteriego Bottas podczas zejścia w kierunku Eau Rouge. W ten sposób Hamilton był w stanie obronić się przed atakiem na prostej Kemmel i hamowaniem w Les Combes tuż za Raidillonem.

Za Max Verstappen et Daniel Ricciardo dał nam świetną walkę o zdobycie 3 pozycji kierowcy czerwony Byk konieczność pracy, aby powstrzymać ataki A Renault bardzo szybko na prostych odcinkach.

Trochę dalej, Charles Leclerc rewelacyjnie wystartował z 13. miejsca. Pilot Ferrari wspiął się na 8. miejsce, ale był to jedyny jasny punkt w wyścigu, w którym SF1000 przez cały czas męczyły się z nieszczęściem.

Pierre Gasly, jedyny kierowca, który wystartował na twardych oponach, również ruszył dzielnie i na początku wyścigu awansował na 8. pozycję, kosztem muskularnego wyprzedzenia Sergio Péreza (Racing Point) na zbliżaniu się do Raidillon.

Na 10. okrążeniu wyścig został zneutralizowany po poważnym wypadku Antonio Giovinazziego, który stracił kontrolę nad pojazdem. Alfa Romeo na zakręcie Paul Frère uderzył w ścianę opon i spowodował, że George Russell wycofał się z wyścigu, gdy jedna z jego opon poluzowała się i uderzyła biednego kierowcę Williams który biegł za nim. Na szczęście Włochom i Brytyjczykom więcej strachu niż szkody.

Większość kierowców skorzystała z okazji, aby zatrzymać się i założyć twarde opony. Inaczej było w przypadku Gasly'ego i Péreza, którzy zajęli 4. i 5. miejsce. W tym walcu pit-stopów, Esteban Ocon, który przekroczył Alexander Albon na starcie pozostał za kierowcą Red Bulla po tym, jak został zatrzymany w boksie przez Ricciardo zatrzymującego się przed nim.

Debaty wznowiono na 15. okrążeniu, a hierarchia na czele wyścigu nie uległa już zmianie, a Hamilton nieubłaganie powiększał przewagę i wygrał na torze Spa-Francorchamps po raz czwarty w swojej karierze. To pierwsze zwycięstwo Mercedes w Belgii od 2017 r.

Dwie ostatnie edycje faktycznie wpadły w ręce Scuderii, która obecnie znajduje się w agonii. Pomiędzy niskimi osiągami SF1000, powtarzającymi się błędami strategicznymi i postojami w pit-stopie wydłużającymi się w Leclercu z powodu konieczności ingerencji w silnik Monegasque, dom Maranello kumuluje niedociągnięcia. I to podczas gdy w nadchodzących dwóch tygodniach we Włoszech zbliżają się 2 wyścigi.

Bottas zapewnił Mercedesowi dublet, a Max Verstappen tym razem musi zadowolić się trzecim stopniem podium.

Za czołowym trio Ricciardo potwierdza dobre osiągi Renault na terenie o niskim docisku, zajmując za zasługi ładne 4. miejsce. Do samego końca jego kolega z drużyny Ocon próbował pokonać Albona, a Norman w końcu znalazł szansę na zwycięstwo w Les Combes na 44. i ostatnim okrążeniu.

Nie będziemy go dużo widzieć, ale Lando Norris (McLaren) deptał po piętach kierowcy Red Bulla i zajął 7. miejsce, przed odrodzonym Gaslym, którego strategia została zagrożona przez samochód bezpieczeństwa.

Punkty wyścigowe Lance Stroll i Pérez znajdują się w pierwszej dziesiątce wyścigu, w którym Carlos Sainz nie mógł wystartować z powodu problemu z silnikiem, który spowodował uszkodzenie wydechu w jego McLarenie podczas okrążenia startowego.

Dodatkowy punkt za najlepsze okrążenie wyścigu trafia do Ricciardo na ostatniej pętli.