Oskar Piastri ma 23 lata, plan dziecka w pośpiechu

23 kwietnia Oscar Piastri obchodzi swoje 6. urodziny. Wróć na ekspresową trajektorię australijskiego surowca diamentowego, który w tym roku przeżywa swój drugi sezon w Formule 1 z McLarenem.

opublikowany 06/04/2024 à 17:00

Doriana Grangiera

0 Zobacz komentarze)

Oskar Piastri ma 23 lata, plan dziecka w pośpiechu

Wszystkiego najlepszego Oskar Piastri! © Xavi Bonilla / DPPI

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, , ! W najbliższy weekend Grand Prix Japonii Australia będzie obchodzić 23. rocznicę swojego istnienia. Pilot McLaren w tym roku odbywa się druga kampania w Formuła 1. Po obiecującym debiutanckim sezonie, z dwoma miejscami na podium i zwycięstwem w wyścigu sprinterskim w 2023 r., Oscar Piastri stał się jednym z ulubieńców tej dyscypliny. Uważany za mistrza w przygotowaniu, mieszkaniec Melbourne potwierdził, że w istocie jest czystym talentem, nieoszlifowanym diamentem sportów motorowych, etykietą, która towarzyszy mu od czasu debiutu w jednomiejscowy gdzie wygrał wszystko.

Piastri, podjazd z dużą prędkością

Urodzony w rodzinie włosko-australijskiej Oscar Piastri wkroczy w świat sportów motorowych w dość oryginalny sposób. To dzięki wyścigom samochodów RC (sterowanych radiowo) młody Australijczyk rozwinął pasję do samochodów. Weźmie nawet udział w konkursach krajowych, zanim bardzo szybko osiągnie sukces krok do karting. Podobnie jak wielu Australijczyków zajmujących się sportami motorowymi, Piastri musiał wyjechać na wygnanie do Europy, aby się wykazać.

To właśnie w Wielkiej Brytanii znalazł schronienie w wieku 15 lat, zanim w następnym roku wziął udział w mistrzostwach F4. Jeśli nie zdobył tytułu (2. miejsce), szybko został zauważony dzięki swoim 6 zwycięstwom. Po niemal pustym sezonie 2018 w Formule Renault Eurocup, zdobył tytuł w następnym sezonie z 7 zwycięstwami w 19 wydarzeniach. Sukces ten nie umknął uwadze marki Diamond, która w styczniu 2020 roku włączyła go do swojej akademii. Wielka postać w F1, Mark Webber, weźmie go nawet pod swoje skrzydła i zostanie jego menadżerem.

To tutaj dla Oscara Piastriego wszystko nabiera tempa. Na swój pierwszy sezon w Formuła 3został wybrany do ścigania się z Premą, jedną z najlepszych drużyn. Australijczyk nie drży: debiutant o włos zdobywa mistrzostwo dzięki wzorowej konsekwencji (15 miejsc w pierwszej 8 w 18 wyścigach). Nie mniej potrzeba, aby go wepchnąć Formuła 2 w 2021 roku, nadal z Premą. Skopiowany z poprzedniego roku, Piastri zdobył tytuł, dominując w sezonie. Został mistrzem w Yas Marina pod koniec pierwszego wyścigu i stał się trzecim debiutantem, który wygrał mistrzostwa Formuły 1 po Charles Leclerc i George'a Russella.

© Antonin Vincent / DPPI

Rok frustracji przed wielkim skokiem

W ciągu dwóch lat Oscar Piastri zdobył dwa tytuły mistrzowskie, a wszystko to jako debiutant. Niezwykły występ, który powinien był otworzyć mu drzwi do Formuły 1, mówisz? Więc nie. Głównym problememAlpine, jest to, że nie ma siostrzanego zespołu ani partnerstw, jak to możliwe czerwony Byk, Mercedes et Ferrari. Zatem w 2022 r. z Alonso który trzyma się swojego siedzenia i a Ocon odnowiony do 2024 r., niemożliwe jest umieszczenie Australijczyka w siatce.

Jednak sytuacja debiutanta z błyskawiczną karierą po roku krążeniu wokół marzeń o stałym zatrudnieniu się stabilizuje. W tsunami, które powoduje odejście Fernando Alonso m.in AlpineAustralijczyk ucieka drzwiami McLarena. Trudny początek dla kogoś, kto mimo wszystko woli trzymać się z daleka od radarów, wywierając dodatkową presję na swoje barki... Jakby bycie najbardziej oczekiwanym talentem swojego pokolenia w najwyższej kategorii nie było już wystarczająco ważne. Spokój po burzy, Piastri stawiał pierwsze kroki na starcie, w drużynie znajdującej się w trudnej sytuacji.

Pierwszy sezon pełen obietnic

Dwa Grand Prix później zdobył swoje pierwsze punkty u siebie w Melbourne, australijska publiczność była zachwycona, że ​​po odejściu nadal ma lokalne dziecko, którym może się rozpieszczać Daniel Ricciardo. Licznik, który się odblokowuje, gdzie Oskar robi Piastri: cierpliwy, daleki od trudności wyścigu z zwrotami akcji, regularny, metodyczny. Wynik: szóste miejsce dla osób urodzonych 6 kwietnia, wcześniejszy prezent urodzinowy.

A to dopiero początek: bardzo szybko wyniki McLarena nabierają tempa wraz z postępem prac, a Oscar Piastri również zyskuje na popularności dzięki zdobytemu doświadczeniu. Wyścigi mijają, wyniki są coraz lepsze: najpierw pierwszy rząd i pierwsza trójka w wyścigu sprinterskim w Belgii, a potem pierwsze podium zdobyte w Japonii. Na Suzuce Australijczyk wkracza w bardzo zamknięty krąg debiutantów, którzy stanęli na podium w Formule 1.

©DPPI

Dwa tygodnie później kierowca McLarena spisał się jeszcze lepiej i po zdobyciu pole position w sprincie wygrał wyścig Grand Prix Kataru! Następnego dnia zdobył drugie z rzędu podium, zajmując 2. miejsce w Grand Prix, co było jego najlepszym dotychczasowym wynikiem w F1. Końcowa klasyfikacja mistrzostw: 9. miejsce z 97 punktami.

W 2024 roku, jeśli Oscar Piastri pozbył się swojej debiutanckiej wytwórni, ma teraz etykietę potencjalnego mistrza. McLaren wie, jak utrzymać prawdziwy diament w stanie surowym, i pospieszył z przedłużeniem swojego samorodka do 2026 roku. Australijczyk będzie musiał także potwierdzić przeciwko Lando Norris zawsze bardziej ofensywny i który nie przestanie bronić swojego terytorium w swojej drużynie.

CZYTAJ TAKŻE > Norris – Piastri, „najlepsza załoga” na starcie w 2024 roku… według McLarena

Doriana Grangiera

Młody dziennikarz tęskniący za sportem motorowym z przeszłości. Wychowany na wyczynach Sébastiena Loeba i Fernando Alonso.

0 Zobacz komentarze)