W atmosferze zamieszania Max Verstappen został koronowany po raz drugi z rzędu. Ale dlaczego Holender w tę niedzielę ostatecznie zdobył tytuł? Wyjaśnienia.

opublikowany 09/10/2022 à 15:24

Gonzalo Forbes

3 Zobacz komentarze)

Po zamieszaniu Max Verstappen mógł świętować ze swoim zespołem swój drugi tytuł podczas wieczoru na Suzuce. ©DPPI/F. Dobry

Zabawna scena, która miała miejsce podczas Grand Prix Japonii w niedzielę rano (czasu francuskiego). W obliczu nieprzewidywalnej pogody i po długiej, około dwugodzinnej przerwie japońskie zawody mogły zostać rozegrane, ale nie ukończyły pierwotnie zaplanowanych 53 okrążeń, Max Verstappen powieszenie jego 12e Zwycięstwo sezonu na koniec 28e zaliczenie lub nieco ponad 50% egzaminu.

Obliczenia wykazały wówczas przyznanie Maxowi Verstappenowi 19 punktów, ponieważ Grand Prix jeszcze się nie zakończyło. To było bez liczenia nowe przepisy FIA wprowadzone na sezon 2022 po fiasku Grand Prix Belgii 2021, podczas którego po wiecznym oczekiwaniu policzono tylko jedno okrążenie. Dlatego w nowej skali zaproponowano cztery punkty, aby ułatwić wszystkim:

• Zwycięzca zdobywa 6 punktów, jeśli ukończy co najmniej dwa okrążenia i przebyty dystans nie przekroczy 25% programu początkowego.
  • Zwycięzca zdobywa 13 punktów, jeśli przebyty dystans stanowi od 25 do 50%
  • Zwycięzca zdobywa 19 punktów, jeśli pokonany dystans mieści się w przedziale od 50 do 75%
  • Zwycięzca zdobywa 25 punktów, jeśli pokonany dystans przekracza 75%

Po przejechaniu 28 z 53 okrążeń pokonany dystans stanowi prawie 53% (dokładnie 52,83%). Tym samym Maxowi Verstappenowi należało przypisać na mecie 19 punktów, co zmusiło go do zaczekania na Grand Prix Stanów Zjednoczonych (24 października), aby mieć nadzieję na koronę. Jednak artykuł 6.5 regulaminu FIA na sezon 2022 Formuła 1 ukrył szczegół, który pozostał niezauważony.

Artykuł, o którym mowa, faktycznie stanowi, że to ograniczenie przyznanych punktów ma zastosowanie tylko wtedy, gdy Grand Prix nie może zostać wznowione po przerwie. Jednak na Suzuce rozpoczęcie Grand Prix Japonii nastąpiło zanim wyścig został przerwany, a następnie ostatecznie wznowiony i nigdy więcej nie został zneutralizowany. W ten sposób Max Verstappen zdobył 25 punktów za zwycięstwo, w przeciwieństwie do 19, w które początkowo wierzyliśmy.

Verstappen, mistrz na papierze i dzięki Pérezowi

Oprócz całkowitego zamieszania związanego z naliczaniem punktów, obecnie dwukrotny mistrz świata stał się nim także dzięki swojemu koledze z drużyny Sergio Pérezowi. Po przybyciu do krainy wschodzącego słońca Batawianowi przedstawiły się dwa scenariusze: wygrana i ustanowienie najlepszego okrążenia w wyścigu niezależnie od wyniku Charles Leclerc i Sergio Péreza lub zdobyć 8 punktów więcej niż pierwszy i 6 punktów więcej niż drugi. To ostatecznie dzięki 2e możliwość, że został koronowany wczesnym wieczorem w Japonii.

Zwycięzca z 25 punktami w kieszeni Max Verstappen nie zaliczył najlepszego okrążenia w wyścigu, wracając do Guanyu-Zhou. Na linii wyprzedził Charlesa Leclerca, a Sergio Pérez zajął 3e miejsce. Jednak szybka interwencja kierownictwa wyścigu pozwoliła Holenderowi zostawić Suzukę w roli mistrza.

Wracając do kontaktu z Charlesem Leclercem na ostatnim okrążeniu, Sergio Pérez zepchnął rywala do błędu, zmuszając go do przecięcia ostatniej szykany, co pozwoliło mu zyskać przewagę nad Meksykaninem. Bez większego opóźnienia FIA uznała Monako za winnego i nałożyła na niego 5-sekundową karę, przez co spadł na 3. miejsce. W rezultacie Max Verstappen zdobył 10 punktów więcej od Monako i 7 od swojego kolegi z drużyny. Wystarczająco, aby dołączyć do Alberto Ascariego, Grahama Hilla, Emersona Fittipaldiego, Miki Häkkinena, a nawet Fernando Alonso do rangi dwukrotnych mistrzów świata. Całkiem nieźle jak na kogoś, kto ledwo obchodził swoje 25. urodzinye urodziny nieco ponad tydzień temu.