Co warto zapamiętać z konferencji prasowej Nikity Mazepina

Podczas konferencji prasowej w środę rano Nikita Mazepin zabrał głos po raz pierwszy od wyrzucenia z zespołu Haasa. Oto, o czym musisz pamiętać.

opublikowany 09/03/2022 à 11:53

Jeremy’ego Satisa

1 Zobacz komentarze)

Co warto zapamiętać z konferencji prasowej Nikity Mazepina

Nikita Mazepin zabrał głos po raz pierwszy od wyrzucenia z Haasa. © Antonin Vincent / DPPI

Uważnie to przeczytał dzięki wstępnemu oświadczeniu Nikita Mazepin rozpoczął konferencję prasową. „To, o czym dzisiaj rozmawiamy, jest na swój sposób ważne, ale jest niczym w porównaniu z tym, co dzieje się ogólnie”– oznajmił jako pierwszy. Zanim przejdziesz dalej: „Jedynym powodem, dla którego dzisiaj zabieram głos, jest to, że chcę zamknąć ten rozdział w sposób jasny, a następny chciałbym rozpocząć z nadzieją. » Następnie przez prawie godzinę odpowiadał na pytania dziennikarzy. Oto główne poruszane tematy.

O jego wyrzuceniu z Haasa: 

„W zeszłym tygodniu zostałem poinformowany listem od prawnika ds Haas natychmiastowego rozwiązania mojej umowy jako kierowcy zespołu. Od czasu rozwiązania mojego kontraktu nie otrzymałem żadnej bezpośredniej informacji zwrotnej od zespołu. O moim zwolnieniu dowiedziałem się w tym samym czasie, co Wy, prasa. Mam 23 lata i mogę powiedzieć, że nie byłem na to gotowy. Nigdy nie otrzymałem żadnej wiadomości, która mogłaby mnie na to przygotować, nawet „podjęliśmy tę decyzję, zostanie ona opublikowana za kilka minut, przygotuj się”.

„Wcześniej FIA, a dokładniej jej najwyższy organ zarządzający, Światowa Rada Sportów Motorowych, zdecydowała, że ​​ja i inni rosyjscy kierowcy możemy rywalizować ze statusem neutralnym. Wyraziłem bezwarunkową zgodę na tę decyzję, gdy była ona przygotowywana przez WMSC (Światową Radę Sportów Motorowych). Podjęta decyzja nie opierała się zatem na dyrektywach organu zarządzającego sportem ani nie była podyktowana sankcjami nałożonymi na mnie, mojego ojca lub jego firmę. I oczywiście nie sądzę, że to sprawiedliwe, ale tutaj jest coś ważniejszego”.

„Mam pytanie: czy można nie wyrażać opinii, ale trzymać ją poza przestrzenią publiczną? Czy sportowiec powinien być za to karany? A czy chcemy, aby sport stał się kolejnym publicznym miejscem protestów i debat politycznych? Wszyscy znamy przypadki, w których jeden kraj odmawia rywalizacji na igrzyskach olimpijskich z powodu różnic politycznych. W latach 1980. XX wieku widzieliśmy, jak pokolenie sportowców straciło marzenia i możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie, gdy kraje zaczęły się wzajemnie bojkotować. Czy tego właśnie chcemy dla sportu, czy też sport jest sposobem na jednoczenie ludzi, nawet w najtrudniejszych i szczególnie trudnych czasach? 

Powinienem otrzymać większe wsparcie od zespołu. Nie ma powodu prawnego do rozwiązania mojej umowy. Z jednej strony odczułem ulgę, gdy dowiedziałem się, że FIA ​​pozwoliła zawodnikom ścigać się ze statusem neutralnym. Ale 5 marca wszystko się zmieniło, zostałem zwolniony i straciłem marzenie, do którego goniłem przez ostatnie 18 lat życia.

Mazepina Haasa 2022

Nikita Mazepin i Haas, z historii starożytnej. © Antonin Vincent / DPPI

W sprawie ewentualnej apelacji przeciwko Haasowi 

„Dajemy sobie wszystkie możliwe opcje. Zastanowimy się i podejmiemy decyzję. Ale jedno jest pewne, nie chcę iść tam, gdzie mnie nie chcą. 

O konflikcie na Ukrainie

„Tak jak zajmowałem stanowisko przez ostatnie dwa tygodnie, nie chcę składać żadnych publicznych oświadczeń na temat samego konfliktu”.

„Wyraziłem już swój punkt widzenia w poprzednich dniach. Uważam, że ludzie mają prawo zachować neutralność. Mówię o sportowcach, ale też o osobach pracujących w innych branżach.

O powstaniu jego fundacji 

„Ogłaszam dziś utworzenie fundacji, która będzie poświęcona pomocy sportowcom, którzy z przyczyn politycznych, od nich niezależnych, utracili zdolność do rywalizacji na najwyższym poziomie. Zostanie on sfinansowany przez Uralkali ze środków zaplanowanych na sezon. F1. Fundacja ta przekaże zasoby, zarówno finansowe, jak i niefinansowe, sportowcom, którzy spędzili życie przygotowując się do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich lub innych wydarzeń na wysokim poziomie, tylko po to, aby odkryć, że zostali wykluczeni z zawodów i ukarani zbiorowo wyłącznie z powodu paszport, który posiadali.”

„Będziemy szukać pracy, która zapewni godziwe dochody, ponieważ wielu z tych sportowców liczyło na sponsoring po występach w mistrzostwach, co tak się nie stało. Udzielimy także pomocy prawnej w przypadkach, gdy sportowcy będą chcieli upierać się, że jest to sport. Pomożemy im psychicznie uporać się z poczuciem straty i pustki, jakie towarzyszą wykluczeniu z ulubionego sportu. Wszyscy wiemy, że kariera sportowca jest krótka i że osiągnięcie najwyższego poziomu wymaga lat intensywnych poświęceń. Kiedy ta ostateczna nagroda zostaje odebrana, jest to druzgocące i nikt nie myśli o tym, co stanie się później z tymi sportowcami. Zajmę się tym. W prace fundacji zostaną włączeni także sportowcy, którzy nie mogli trenować z powodu wstrząsów. Będą wśród nich sportowcy ze wszystkich stref konfliktu, a nasze drzwi są otwarte dla każdego. Zaczniemy od rosyjskiej drużyny paraolimpijskiej, której wyrzucono z igrzysk w Pekinie, po otrzymaniu informacji, że może podróżować, aby spełnić swoje życiowe marzenie, nazwa fundacji będzie brzmieć „Konkurujemy jako jedność”.

O jego najbliższej przyszłości 

„W obecnym stanie rzeczy nie mam planów robienia kolejnej serii. Całą swoją uwagę i czas poświęcę fundacji, którą stworzyliśmy. Na wszelki wypadek pozostanę konkurencyjny, ale mam na uwadze fakt powrotu do F1. Nie przewrócę strony.” 

O wsparciu otrzymanym przez innych kierowców F1

„Otrzymałem wiadomości od George’a Russella, Charles Leclerc, Sergio Perez et Valtteri Bottas szczególnie. Powiedzieli mi, co myślą o tym, że straciłam miejsce, o które walczyłam od małego. Najwyraźniej w ich przesłaniu nie było nic politycznego. Powiedzieli mi tylko, że mam głowę do góry”. 

O tożsamości jego następcy 

„Myślę, że wielu kierowców chciałoby mieć to miejsce. Komukolwiek się to uda, mam nadzieję, że pójdzie mu dobrze i wykona dobrą robotę. Mógłby to być młody kierowca, z pewnością na moim miejscu. Bycie w F1 to ogromne wyzwanie psychiczne i fizyczne. Życzę tylko dobrze mojemu następcy, bo nie będzie miał on nic wspólnego z tą sytuacją”

CZYTAJ TAKŻE > Niezadowolenie Mazepina po rozwiązaniu kontraktu

Jeremy’ego Satisa

Świetny reporter F1 i pasjonat formuł promocyjnych

1 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

1 Uwagi)

J

Jeana Warginaire’a

09 o 03:2022

W każdym razie nie ma poziomu jak na F1, biorąc pod uwagę wszystkie szkody, jakie wyrządził. Haas zaoszczędzi pieniądze

Aby napisać komentarz