Rosberg kończy sukcesem w Abu Zabi

Nico Rosberg wygrał ostatnie Grand Prix sezonu na torze Yas Marina w Abu Zabi. Lewis Hamilton i Kimi Räikkönen uzupełniają podium.

opublikowany 29/11/2015 à 15:47

Pierre Tassel

12. dublet, 16. zwycięstwo dla MercedesGrand Prix Abu Zabi zakończyło sezon w dobrym stylu dla niemieckiej drużyny, m.in szósty sukces Nico Rosberga, trzeci z rzędu z Meksyku. Opiekun pole position nie martwił się podczas tej dziewiętnastej imprezy tego roku i pomimo wibracji z tyłu swojego Mercedesa W06 Hybrid z numerem 6 w końcowych momentach wyścigu zwyciężył z przodu Lewis Hamilton.

Trzykrotny mistrz świata zastosował jednak inną strategię niż jego kolega z drużyny, przedłużając swój drugi przejazd, ale bez powodzenia dla Brytyjczyka, który ostatecznie przegrał z nieco ponad ośmioma sekundami pod flagą w szachownicę.

Kimi Räikkönen (Ferrari) po raz trzeci w tym sezonie staje na podium i tym samym zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców twarzą w twarz ze swoim rodakiem Valtteri Bottas (Williams), któremu nie udało się utrzymać niewielkiej przewagi punktowej, jaką miał przed startem. Fin z Grove szczególnie stracił dużo w kontakcie w boksach z McLaren od Jensona Buttona, zmuszając go do powrotu okrążenie później i wymiany uszkodzonego przedniego skrzydła.

Pomimo nieudanych kwalifikacji, Sebastian Vettel wykorzystał osiągi swojego SF15-T i awansował na czwartą pozycję na mecie, po wyprzedzeniu Force India Sergio Péreza i czerwony Byk de Daniel Ricciardo. Nico Hülkenberg (Force India) zajął siódme miejsce przed Felipe Massą (Williams).

Za swoje ostatnie Grand Prix w barwach Lotosu, Romain Grosjean zakończył zmagania z punktacją na dziewiątym miejscu po pozbyciu się Daniila Kwiata (Red Bull) na dwóch ostatnich okrążeniach. Mniejszy sukces McLarena, któremu nie udało się zdobyć punktów w finale w 2015 roku, a Jenson Button był trzynasty i Fernando Alonso siedemnasty. Hiszpan na pierwszym zakręcie po starcie uległ kolizji, która spowodowała eliminację Lotusa pastora Maldonado. Alonso również został ukarany przejazdem przez bolid za ten manewr.

Pierwsze Grand Prix sezonu 2016 odbędzie się 20 marca w Melbourne w Australii.

Pełny raport i analizę Grand Prix Abu Zabi, przygotowane przez naszych specjalnych korespondentów na miejscu, znajdziesz w numerze 2040 AUTOhebdo, dostępnym od jutrzejszego wieczoru w wersji cyfrowej, a od tej środy w kioskach.