Rosberg: solowe zwycięstwo w Baku

Nico Rosberg odniósł swoje piąte zwycięstwo w sezonie, wygrywając GP Europy w Baku, przed Sebastianem Vettelem i Sergio Pérezem.

opublikowany 19/06/2016 à 17:21

Nico Rosberg (Mercedes) bez problemu zdobył Grand Prix Europy na pierwszym wyjeździe z cyklu F1 na nowej trasie miejskiej Baku (Azerbejdżan). Opiekun pole position pozostał nietykalny przez cały wyścig i stopniowo zwiększał swoją przewagę aż do flagi w szachownicę, gdzie wyścig ani razu nie został przerwany, ku zaskoczeniu zespołów i kierowców.

Sebastian Vettel (Ferrari) był najbliższym rywalem zwycięzcy, mimo że wszyscy zakończyli wyścig ze stratą ponad 16 sekund. Sergio Pérez (Force India) po tym, który zdobył w maju ubiegłego roku w Monako, zdobywa drugie podium w trzech wyścigach.

Meksykaninowi udało się wyprzedzić Kimiego Räikkönena (Ferrari) na ostatnim okrążeniu, ale mistrz świata z 2007 roku i tak został ukarany pięciosekundową karą za przekroczenie linii wyjazdu z pit-stopu.

Lewis Hamilton (Mercedes) musiał zadowolić się piątym miejscem, startując dopiero z dziesiątej pozycji po wypadku w kwalifikacjach. Trzykrotnemu mistrzowi świata udało się awansować o kolejne pozycje, jednak Brytyjczykowi przerwały go problemy z elektryką i dobiegł do mety ze stratą prawie minuty do kolegi z drużyny.

Valtteri Bottas (Williams) zajmuje szóste miejsce przed czerwony Byk de Daniel Ricciardo et Max Verstappen, Podczas gdy Nico Hülkenberg Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Felipe Massa (Williams) z Force India. Romain Grosjean (Haas) zajmuje 13. miejsce przed Renault de Kevin Magnussen oraz Jolyon Palmer i Esteban Gutiérrez (Haas).

Zapoznaj się z analizą 84. edycji 24 godziny Le Mans przeprowadzona przez naszych specjalnych korespondentów w numerze 2068 AUTOtygodniowo, dostępny od poniedziałku wieczorem w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od środy w kioskach.