Vettel zdyskwalifikowany, Sainz przejmuje podium

Drugi na mecie Grand Prix Węgier Vettel został zdyskwalifikowany przez sędziów. Traci podium, na czym zyskuje Carlos Sainz.

opublikowany 01/08/2021 à 22:47

Quentina DUBOISA

Wykorzystując rzeź na początku Grand Prix Węgier, Sebastian Vettel szybko znalazł się w czołówce. Spotkał się jednak Ocon przez ponad 60 okrążeń, nie mogąc go wyprzedzić na węgierskim kołowrotku. Na mecie z szachownicą niemiecki kierowca spadł na drugie miejsce, tuż za Francuzem.
Niestety na Aston MartinVettel został zdyskwalifikowany przez sędziów kilka godzin po mecie. Chodzi o artykuł 6.6.2 Regulaminu Technicznego F1 precyzując, że jest to pilot „musisz mieć w zbiorniku co najmniej 1 litr benzyny przez cały weekend”. Jednak pod koniec Grand Prix Węgier stewardom udało się usunąć z motocykla jedynie 0,3 litra benzyny. jednomiejscowy Vettela.

Przestępstwo, które jest kosztowne dla czterokrotnego mistrza świata i Astona Martina. Vettel traci zatem drugie miejsce i oferuje je Lewis Hamilton. Brytyjczyk nieznacznie zwiększa swoją przewagę w klasyfikacji kierowców. Za tym jest Carlos Sainz który ma 15 punktów na trzecim miejscu. Po dyskwalifikacji Vettela wszyscy zyskali miejsce, co dało Kimi Raïkkönenowi 10. pozycję. Finn z domu Alfa Romeo zdobył drugi punkt w sezonie.
Należy pamiętać, że ostatnia dyskwalifikacja za tego typu wykroczenie miała miejsce podczas Grand Prix Abu Zabi w 2012 roku z Sebastianem Vettelem. Następnie został zdyskwalifikowany z kwalifikacji.