Alonso jako szef w Hockenheim

Fernando Alonso wygrywa GP Niemiec. Sebastian Vettel po otrzymaniu rzutu karnego ostatecznie zajął piąte miejsce za Jensonem Buttonem, Kimim Räikkönenem i Kamui Kobayashim.

opublikowany 22/07/2012 à 16:00

Po zwycięstwie podczas ostatniej wizyty F1 w Hockenheim w 2010 r., Fernando Alonso po starcie z pole position odniósł kolejne zwycięstwo na niemieckim torze. Pod koniec kwalifikacji na mokrym torze dziesięciu najlepszych kierowców zdecydowało się przejechać pierwsze przejazdy na miękkich oponach, a następnie przejść na średnie. Walka o zwycięstwo toczyła się regularnie pomiędzy Asturią, Sebastian Vettel (czerwony Byk) i Jensona Buttona (McLaren). Brytyjczyk groził pilotowi Ferrari w ostatniej sztafecie, ale ostatecznie został dogoniony przez aktualnego podwójnego mistrza świata. Manewr Sebastiana Vettela został uznany przez sędziów za nielegalny i Niemiec ostatecznie otrzymał 20-sekundową karę, co sprowadziło go na piąte miejsce. W ten sposób Jenson Button odzyskuje drugi stopień na podium przed Kimi Räikkönenem (Lotus). Kamui Kobayashi (Sauber) również zyskał miejsce na zielonym dywanie i tym samym zanotował swój najlepszy występ w F1, zajmując czwarte miejsce.

Romain Grosjean (Lotus) miał trudny wyścig. Startując z 20. pozycji, Francuz zajął dopiero 18. pozycję po kolizji na początku wyścigu. Od tego czasu Sauber osiąga dobry wynik Sergio Perez plasuje się na szóstym miejscu za Sebastianem Vettelem. Michael Schumacher (Mercedes) nie utrzymała się w czołówce i stopniowo spadała w rankingach, by dojechać do mety na siódmej pozycji. Rozczarowanie czeka także Marka Webbera (Red Bull), który po odbyciu kary zajmuje ósme miejsce na starcie. Australijczyk traci obecnie 34 punkty do lidera i tylko dwa punkty przewagi nad kolegą z drużyny. Nico Hülkenberg (Force India) i Nico Rosberg uzupełniają pierwszą dziesiątkę. Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) zajął 14. miejsce, jedną dziesiątą za swoim kolegą z drużyny Daniel Ricciardo. Charles Pic (Marussia) zajmuje 20. miejsce. Z okazji setnego Grand Prix Lewis Hamilton (McLaren) był jedynym kierowcą, który wycofał się z wyścigu po tym, jak jego wyścig został zniszczony przez przebicie opony. Brytyjczyk był jednak szybszy od liderów.

Zapoznaj się z analizą Grand Prix Niemiec na torze Hockenheim przeprowadzoną przez naszych specjalnych korespondentów w kolejnym numerze AUTOhebdo, dostępnym od wtorku w wersji cyfrowej na iPada, PC i Mac, a od środy w kioskach.