Hamilton i Mercedes na wystawie podczas GP Francji

Lewis Hamilton podpisuje swoje czwarte zwycięstwo z rzędu, wygrywając GP Francji na torze Paul-Ricard. Dla Mercedesa to szósty dublet w sezonie w 4 wyścigach.

opublikowany 23/06/2019 à 16:59

nic się nie zatrzymuje Lewis Hamilton et Mercedes. Po starcie z pole position pięciokrotny mistrz świata jechał samotnie na prowadzeniu, pozostając poza zasięgiem kolegi z drużyny Valtteri Bottas podczas 53 okrążeń zawodów. Brytyjczyk odnotowuje swoje szóste zwycięstwo w sezonie, czwarte z rzędu i 6. w karierze.

Fin, który traci obecnie 36 punktów do swojego kolegi z drużyny, zapewnił swojej gwiazdorskiej drużynie szósty dublet w sezonie, mimo że na ostatnich okrążeniach groziły mu Charles Leclerc dla kogo ratuje podium Ferrari. Jego kolega z drużyny Sebastian Vettel dojechał do mety na 5. miejscu z tyłu Max Verstappen (czerwony Byk) po rozpoczęciu 7. Niemiec zdobył dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie w wyścigu, wyprzedzając Lewisa Hamiltona o 2 setne. Sebastian Vettel traci jednak 77 jednostek do lidera mistrzostw. Ferrari ma teraz 141 punktów straty do Mercedesa.

Wyścig był na szczęście nieco ożywiony w środku peletonu. Carlos Sainz Junior (McLaren) zajął 6. miejsce po zdobyciu przewagi nad kolegą z drużyny na starcie Lando Norris. Niemniej jednak Brytyjczyka nękały problemy mechaniczne (hydrauliczne?), które spowodowały, że na ostatnim okrążeniu spadł na 10. miejsce.

Daniel Ricciardo (Renault) zajął 7. miejsce po próbie wyprzedzenia Lando Norrisa na ostatniej pętli. Australijczyk został jednak pokonany przez Kimi Räikkönena (Alfa Romeo) w swoim manewrze, ale odzyskał przewagę, wgryzając się w granice toru. Komisarze badają kierowcę Renault. Jego kolega z drużyny Nico Hülkenberg miejsce za mistrzem z 9 roku.

Pierre Gasly (Red Bull) nie zdobył punktów po trudnym wyścigu po pierwszym przejeździe na miękkich oponach. Jego rodak Romain Grosjean (Haas) jako jedyny wycofał się z wyścigu, oficjalnie z powodu problemu mechanicznego, po wyścigu, w którym nie miał na co liczyć.

Zapoznaj się z analizą GP Francji przeprowadzoną przez naszych specjalnych korespondentów w numerze 2222 AUTOtygodniowo, dostępny od poniedziałku wieczorem w wersji cyfrowej i od środy w kioskach.