Hamilton wygrywa w Spa, Grosjean na podium

Lewis Hamilton odnotowuje swoje szóste zwycięstwo w sezonie, wygrywając GP Belgii przed swoim kolegą z drużyny Nico Rosbergiem. Na podium stanął Romain Grosjean.

opublikowany 23/08/2015 à 15:40

Lewis Hamilton odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie, wygrywając GP Belgii na torze Spa-Francorchamps, gdzie zwyciężył już w 2010 roku. Dwukrotny mistrz świata, w przeciwieństwie do Nico Rosberg który stracił dwie pozycje i który musiał ciężko pracować, aby zaoferować nowy dublet Mercedes. Brytyjczyk po raz 80. stanął na podium w tej dyscyplinie i tym samym dorównał wynikom Ayrtona Senny. Obecnie ma 28 punktów przewagi nad swoim kolegą z drużyny.

Romain Grosjean (Lotus) po raz pierwszy stanął na podium od GP Austin w Teksasie w 2013 roku, kiedy po nałożonej karze musiał startować z dziewiątego miejsca. Francuz miał kontakt z Sebastian Vettel (Ferrari), gdy na dwa okrążenia przed metą czterokrotny mistrz zobaczył, jak pękła mu prawa tylna opona (jak Nico Rosberg podczas testów). To dziesiąte podium Francuza w tym sezonie F1. Niemiec ostatecznie zajął 12. miejsce.

Daniil Kvyat (czerwony Byk) w znakomitym stylu powrócił z 12. pozycji i wyprzedził czwarte miejsce Sergio Pérez (Force Indie).

Williams miał trudne Grand Prix. Felipe Massa zajął szóste miejsce podczas Valtteri Bottas zajął dziewiąte miejsce po przejechaniu przez bramkę. Fin znalazł się na torze z dwoma różnymi typami opon po błędzie swojego zespołu.

Kimi Räikkönen (Ferrari) zdobywa punkty z siódmego miejsca po oparzeniu się presji Max Verstappen (Toro Rosso) na ostatnich okrążeniach, oszczędzając w ten sposób pierwszą dziesiątkę na 900. Grand Prix Ferrari (patrz: plik z AUTOhebdo nr 2025). Marcus Ericsson (Sauber) zamyka pierwszą dziesiątkę.

Carlos Sainz Jr (Toro Rosso) i Daniel Ricciardo (Red Bull) porzucony z powodu problemów mechanicznych, podobnie jak to miało miejsce Pastor Maldonado (Lotos) i Nico Hülkenberg (Force India). Zwycięzca 24 godziny Le Mans nie mogłem nawet zacząć.

Zapoznaj się z analizą GP Belgii przeprowadzoną przez naszych specjalnych korespondentów w numerze 2026 AUTOhebdo, dostępnym od poniedziałku wieczorem w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od środy w kioskach.