Ricciardo wygrywa pośród chaosu podczas GP Azerbejdżanu

Daniel Ricciardo (Red Bull) został czwartym zwycięzcą sezonu, wygrywając GP Azerbejdżanu w Baku, podpisując swoje piąte zwycięstwo w F4. Australijczyk, który po uderzeniu w ścianę w Q5 zajmował dopiero 1. miejsce na starcie, wykorzystał niepowodzenia rywalizacji i objął prowadzenie w wyścigu przed Valtterim Bottasem (Mercedes) i Lance Strollem (Williams). Jednak kierowca Red Bulla musiał zatrzymać się na początku wyścigu, aby usunąć zanieczyszczenia, które przykleiły się do jego RB10, i uplasował się dopiero na 3. miejscu.

opublikowany 25/06/2017 à 17:35

Daniel Ricciardo (czerwony Byk) został czwartym zwycięzcą sezonu, wygrywając GP Azerbejdżanu w Baku, podpisując swoje piąte zwycięstwo w sezonie F1. Australijczyk, który po uderzeniu w ścianę w Q10 zajmował zaledwie 3. pozycję na starcie, wykorzystał niepowodzenia konkurencji i objął prowadzenie w wyścigu przed Valtteri Bottas (Mercedes) I Lance Stroll (Williams). Jednak kierowca Red Bulla musiał zatrzymać się na początku wyścigu, aby usunąć zanieczyszczenia, które utknęły na jego RB13 i dojechał dopiero na 17. miejscu.

Valtteri Bottas awansował na 2. miejsce po tym, jak znalazł się o jedno okrążenie za liderem po kontakcie na początku wyścigu z Kimim Räikkönenem (Ferrari). Finn ze stajni Maranello, przyczyna kilku przerw w związku z osadzaniem się gruzu na torze, w końcu się poddał.

Lance Stroll zdobył swoje pierwsze podium w F1 po zdobyciu pierwszej dziesiątki (9. miejsce) w Montrealu (Kanada). Jeśli były mistrz F3 Mistrzostwa Europy tuż przed metą wyprzedził Valtteri Bottas i stał się pierwszym Kanadyjczykiem, który stanął na podium w tej dyscyplinie od czasów Jacquesa Villeneuve’a podczas GP Niemiec w 2001 roku na torze Hockenheim.

Sebastian Vettel (Ferrari) wygrał swój pojedynek Lewis Hamilton (Mercedes) zajął miejsce przed Brytyjczykiem, który znalazł się w pierwszej piątce. Trzykrotny mistrz świata otrzymał 10-sekundowe zatrzymanie i ruszanie, gdy prowadził, po uderzeniu w mercedesa rywala, po tym jak najpierw uderzył w samochód prowadzący, który gwałtownie zahamował pod prędkością samochodu prowadzącego.

Lewis Hamilton mógł zadać poważny cios Sebastianowi Vettelowi, ale kierowca Mercedesa musiał wrócić do boksów, aby ponownie założyć osłonę kokpitu.

Esteban Ocon (Force India) awansował na 6. miejsce po spadku w rankingach po kontakcie z kolegą z zespołu Sergio Pérezem, który ostatecznie wycofał się z wyścigu, podczas gdy obaj kierowcy walczyli o podium. Francuz to wykorzystał czerwona flaga zmienić swoją pozycję w hierarchii.

Kevin Magnussen (Haas) zajął 7. miejsce, jego kolega z drużyny Romain Grosjean zajmując dopiero 13. miejsce z powodu problemów z hamulcami. Carlos Sainz Junior (Toro Rosso ) zajął 8. miejsce.

Fernando Alonso oferuje pierwsze punkty w sezonie dla McLaren-Honda zajmująca 9. miejsce przed Pascalem Wehrleinem (Sauber). Jego kolega z drużyny Stoffel Vandoorne uplasował się na 12. miejscu.

Felipe Massa (Williams) był w czołówce przed wycofaniem się z wyścigu z powodu problemu mechanicznego. Piloci Renault Nico Hülkenberg i Jolyona Palmera, Max Verstappen (Red Bull) i Daniil Kwiat (Toro Rosso) również zsiedli.

W mistrzostwach Sebastian Vettel opuszcza Baku z 14-punktową przewagą nad Lewisem Hamiltonem. Z kolei Mercedes GP wyprzedza Scuderię Ferrari z 24-jednostkową przewagą.

Zapoznaj się z analizą Grand Prix Azerbejdżanu przeprowadzoną przez naszych specjalnych korespondentów w numerze 2120 AUTOtygodniowo, dostępny od poniedziałku wieczorem w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od środy w kioskach.